Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czy maseczki jednorazowe można nosić po wielokroć?

2023-03-31
Czy maseczki jednorazowe można nosić po wielokroć?

Pojawienie się pandemii w Polsce spowodowało wiele zmian w życiu każdego z nas. Na początku chodziło przede wszystkim o kwestie związane z higieną i dystansem społecznym. W związku z tym pojawił się wówczas obowiązek noszenia maseczek, co wzbudziło wiele kontrowersji. Jedną z wątpliwych kwestii była możliwość używania maseczek jednorazowych więcej niż raz. Jak to wygląda w praktyce?

Czy jednorazową maseczkę można nosić więcej niż raz?

Na początek warto rozwiać wszelkie wątpliwości i podkreślić, że maseczek jednorazowych nie można nosić wielokrotnie. Nie nadają się też do prania ani do dezynfekcji. Bezpośrednio po użyciu trzeba je wyrzucić do śmietnika, a w razie potrzeby założyć nową. Nie każdy wie, ale maseczki jednorazowe powinno się nosić maksymalnie przez 40 minut.

Dzieje się tak, ponieważ później nasiąkają wilgocią, a co za tym idzie – poziom filtracji jest coraz gorszy. Jeżeli chodzi o poprawne użytkowanie, to należy również wspomnieć o tym, że maseczka nie może być dotykana od wewnętrznej strony czy zsuwana.

Które maseczki nadają się do wielokrotnego użytku?

Z uwagi na to, że obowiązek noszenia maseczek towarzyszył nam każdego dnia, wiele firm postawiło wyjść naprzeciw oczekiwaniom Klientów i zajęło się produkcją maseczek ochronnych wielorazowych. Wyróżniają się przede wszystkim tym, że można je prać w wysokich temperaturach oraz dezynfekować, więc są skuteczne i higieniczne.

Jednak zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia maseczki bawełniane powinny być wymieniane co około 28 dni. Takie rozwiązanie zostało stworzone, aby nieco zaoszczędzić – to bardziej ekonomiczny sposób na zakrywanie nosa i twarzy niż codzienne stosowanie maseczek jednorazowych. Należy jednak pamiętać o regularnym praniu i dezynfekcji.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023
pixel