Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Dla kogo są polecane materace sprężynowe?

2021-06-07
Dla kogo są polecane materace sprężynowe?

Wybierając nowy materac najczęściej kierujemy się po prostu pierwszym odczuciem odnośnie wygody. W końcu wygoda jest przecież w materacu najważniejsza. Często pomijamy jednak w tej kwestii inne bardzo istotne czynniki – nasz stan zdrowia, wady postawy czy osobiste upodobania. Wybór materacy na rynku jest jednak ogromny, dlatego czasem podjęcie decyzji bez zgłębienia tematu może być trudnym zadaniem. W związku z tym poznamy dziś bliżej jeden z popularniejszych rodzajów materacy – materac sprężynowy. Czym się wyróżnia i dla kogo sprawdzi się najlepiej? Zapraszamy do lektury.

Jakie rodzaje materacy możemy spotkać?

Zastanówmy się najpierw czym różnią się od siebie różne materace dostępne obecnie na rynku. Mogłoby się bowiem wydawać, że jedyną różnicą jest twardość materaca. Mijałoby się to jednak z prawdą. Tak naprawdę materace różnią się przede wszystkim sposobem wypełnienia i to od tego właśnie zależy ich twardość, właściwości oraz subiektywne odczucie wygody. Wyróżniamy między innymi materace:

  • piankowe – zbudowane z wysokiej jakości pianek, które dopasowują się do kształtu ciała. Cechują się także dobrą cyrkulacją powietrza i są wyjątkowo elastyczne;
  • lateksowe – wykonane ze zwulkanizowanego mleczka kauczukowego o właściwościach antybakteryjnych i antygrzybicznych. Przez to polecane są dla alergików, ale także dobrze sprawdzą się w łóżkach 2-osobowych, gdyż nie odkształcają się przez długi czas. Są też ciche i eliminują problem pocenia;
  • sprężynowe - o których więcej opowiemy poniżej.

Materac sprężynowy - rodzaje sprężyn

Jak sama nazwa wskazuje, wkład materaca sprężynowego skonstruowany jest ze sprężyn. Zazwyczaj jest ich co najmniej 250 na 1 m2 materaca. Nie zawsze są to jednak takie same sprężyny, bowiem możemy wyróżnić kilka rodzajów materacy sprężynowych. Jednym z nich są materace bonellowe zbudowane ze sprężyn o tej samej nazwie w kształcie klepsydry. Ten rodzaj sprężyn charakteryzuje się ugięciem większej powierzchni materaca, zatem ciężar rozkładany jest równomiernie. Bardziej nowoczesnym rodzajem materaca sprężynowego będzie materac kieszeniowy. Zastosowano w nim specjalne wypełnienia kieszeniowe, czyli materiałowe kieszonki, w których zamknięto niezależnie pracujące sprężyny. Dzięki takiemu rozwiązaniu praca jednej sprężyny w żaden sposób nie wpływa na drugą, co gwarantuje jeszcze lepsze dopasowanie do ciała i punktową reakcję na nacisk. Na podobnej zasadzie działał będzie materac typu multipocket – z tą jednak różnicą, że w nim po prostu tych sprężyn na metr kwadratowy przypada więcej, zatem komfort snu z pewnością będzie jeszcze wyższy.

Dla kogo materac sprężynowy i który rodzaj wybrać?

Gdy znamy już rodzaje materacy sprężynowych, możemy zastanawiać się: czy któryś z nich będzie odpowiedni dla mnie? Poznajmy więc konkretne cechy, które sprawiają, że dany rodzaj materaca dobrze pasuje do konkretnej osoby czy pary. Jeśli mowa o materacach ze sprężynami bonellowymi, najczęściej spotkać je możemy w hotelach ze względu na to, że w stosunkowo niskiej cenie oferują bardzo uniwersalne zastosowanie. Dopasowują się bowiem bez problemu do większości osób o różnej wadze, a także do dzieci. Taki materac będzie zatem idealnym rozwiązaniem, jeśli mamy niewielki budżet lub planujemy kupić materac tymczasowy - na przykład dla dziecka, które szybko rośnie. Będzie to też dobry wybór do pokoju gościnnego, ponieważ dopasuje się do każdej korzystającej z niego osoby. Wybierając ten rodzaj materaca zwróćmy uwagę przede wszystkim na jakość oraz średnicę drutu tworzącego konstrukcję sprężynową, oraz liczbę zwojów sprężyn.

Dla kogo polecamy materace kieszeniowe? Z pewnością doskonale sprawdzą się one dla par, ponieważ ich konstrukcja pozwala uniknąć nieprzyjemnego efektu falowania – gdy jedna z osób zmienia pozycję na łóżku, a druga odczuwa to po swojej stronie materaca. Taki materac zapewni nam więc wygodny, niczym niezmącony sen i regenerujący wypoczynek.

Dla osób, które ponad wszystko cenią sobie komfort oraz wygodę, najlepszym wyborem będzie oczywiście materac sprężynowy multipocket. Cechują go te same zalety, co materac kieszeniowy, ale w jeszcze większym stopniu. Taki materac zapewni nam wiele stabilnych punktów podparcia, wyeliminuje nieprzyjemne hałasy podczas użytkowania oraz pozwoli na cyrkulację powietrza minimalizującą pocenie się. Wybierając materac kieszeniowy lub multipocket, zainteresujmy się przede wszystkim ilością sprężyn na metr kwadratowy. Im więcej niezależnie pracujących sprężyn, tym większy komfort i jakość.

Niezależnie od rodzaju materaca, na który się zdecydujemy, nie zapominajmy o istotnym aspekcie utrzymania go w czystości i higienie. Tylko wtedy korzystanie z materaca będzie przyjemnością trwającą przez wiele lat. Polecamy specjalne pokrowce ochronne na materac, które ochronią go nie tylko przed ubrudzeniem, ale także rozdarciami czy otarciami.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021
pixel