Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Znaczenie noszenia maseczek ochronnych w dobie pandemii koronawirusa

2021-08-30
Znaczenie noszenia maseczek ochronnych w dobie pandemii koronawirusa

Warto czy nie warto? Można czy trzeba? Wydaje się, że dyskusja na temat maseczek podzieliła już nie tylko nie jedną grupę przyjaciół, ale niemalże prowadzi do rozpadu rodziny. Gorąco dyskutujemy o pandemii – o tym, jak na nią reagować, co robić, na co się zgadzać, a co zignorować. Każdy ma swój rozum i podejmuje swoje decyzje. My zaś w tym artykule nie będziemy do niczego przekonywać. Przedstawimy jedynie parę naukowych faktów.

Jak działają maseczki ochronne?

W kontekście obecnej pandemii COVID-19 należy odpowiedzieć: to zależy od tego, jak działa choroba. Najnowsze badania sugerują, że SARS-CoV-2 przenosi się przede wszystkim przez duże kropelki. Nie chodzi zatem o drobne areozole. Jeżeli głównym mechanizmem przekazywania koronawirusa są duże kropelki, to maski zabezpieczają przed nimi wyjątkowo skutecznie. O co chodzi? Ma to największe znaczenie dla osób, które chorują lub mają objawy, lub mają styczność z osobami chorymi. Chodzi o to, żeby wspomniane płyny nie wydostały się dalej.

Czy to znaczy, że osoby zdrowe nie powinny nosić maseczek? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Ponieważ wiele osób przechodzi koronawirusa bezobjawowo, nie jest dobrym pomysłem rezygnowanie z nich w jakiejkolwiek sytuacji. Ze statystyk wynika, że to w tych krajach, w których nakaz noszenia maseczek był powszechny doszło do spłaszczenia krzywej wzrostu zachorowań. W obliczu dowodów na to, że zakrywanie twarzy przez wszystkich, nie tylko przez chorych, jest sposobem na ograniczenie dalszego zakażania, wydaje się, że nie można mówić, że „maski nie są skuteczne”. Są potrzebne – są jednym z elementów walki z wirusem, której nie można wygrać tylko jedną bronią.

Jakie znaczenie mają zatem maseczki w dobie pandemii? Być może należy powiedzieć, że kluczowe. Inne metody zwalczania dalszego zakażania budzą kontrowersje. Dyskusja o szczepionkach wrze. Wielu ludzi obawia się ingerencji w ciało środkiem przygotowanym w pośpiechu. Nie da się też spędzić całego życia na kwarantannie. W tym świetle maski nosić może każdy – nie wiążą się z ryzkiem, nie bolą, nie szkodzą – a mogą pomóc w powrocie do normalności.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021
pixel