Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jaki wpływ na sen ma odpowiedni dobór prześcieradła?

2022-01-19
Jaki wpływ na sen ma odpowiedni dobór prześcieradła?

Jedno ze starszych powiedzeń, czy też przysłów polskich brzmi: jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz. To jedno proste zdanie idealnie oddaje potrzebę zadbania o to, by w nocy móc odpoczywać na dobrym jakościowo prześcieradle. Jest to jedna części bielizny pościelowej najmniej doceniana przez wielu ludzi, a tymczasem od niego właśnie zależy jakość snu.

Dlaczego ważny jest rozmiar prześcieradeł?

Na rynku można spotkać różne typy prześcieradeł, z których najbardziej rzucającym się w oczy podziałem jest wyróżnienie prześcieradła z gumką oraz klasycznego. Dobrze dobrane pokrycie materacu może odmienić wnętrze, sprawiając, że sen będzie nie tylko przyjemny, ale też efektywny. Nie ma nic bardziej denerwującego, stresującego niż zwijające się na łóżku podczas snu prześcieradło. Dlatego chcąc zapewnić sobie zdrowy sen koniecznie trzeba poświęcić chwilę uwagi i dobrać prześcieradło do wielkości powierzchni spania bądź materaca oraz rodzaj materiału.

Najprościej można dobrać prześcieradło do łóżek z materacem, kierując się przy ich wyborze po prostu wymiarem wkładu do ramy łóżka. Sytuacja komplikuje się nieco, gdy chodzi o prześcieradło na wersalkę albo narożnik. Co istotne, gdy tylko ma się dostęp do wszystkich rogów spania można zakupić zarówno prześcieradła z gumką, jak i klasyczne.

Jak dobrać prześcieradło bez gumki a jak z gumką?

Mając na uwadze przedstawiony wyżej podział prześcieradeł na te z gumką i bez. W pierwszym przypadku mierzymy powierzchnię spania, a wyniki zaokrąglamy w górę. Np. jeśli wersalka ma powierzchnię snu 125x185 cm najlepiej jest zakupić wymiar 140x200 cm, dzięki czemu prześcieradło obejmie też łóżko czy wypoczynek także w pionie. Gdy mamy do czynienia z klasycznym prześcieradłem bez gumki, należy zachować około 25-30 cm zapasu na podwinięcie go pod materac. W przypadku łóżka o niestandardowych wymiarach zawsze bezpieczniej jest wybrać to większe, celem zapewnienia sobie zdrowego dnia.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022
pixel